Result Announcement 2021

Congratulations to all winner!

Separate notifications will be sent to teachers-in-charge for prize and certificates arrangement.
(Please contact School Team at miywa@magazines88.com for any wrong spelling of student name on or before 28 May 2021 for certificate arrangement. Thank you. )

 The Most Enthusiastic School Award
JuniorChristian Alliance S. C. Chan Memorial College
SeniorHoly Family Canossian College
 The Most Creative Cover AwardStudent NameClassno.
JuniorHo Lap College (Sponsored by the Sik Sik Yuen)
Yuen Tsz Man3A34
SeniorHKMA David Li Kwok Po College
Tanvi Suman4A24
Junior School Student Name Class no.
Winner HKMA David Li Kwok Po College Disha Deepak Shetty 1E 24
1st runner-up SKH Li Ping Secondary School Akhtar Nosheen 1C 1
2nd runner-up HHCKLA Buddhist Ching Kok Secondary School Melody Chong 3A 4
3rd runner-up SKH Chan Young Secondary School Yeung Tsz Yau 1H NA
4th runner-up Hoi Ping Chamber of Commerce Secondary School Liang Chun Yin 3A 25
Junior
(5th -15th finalists)
School (In alphabetical order) Student Name Class no.
Finalist Christian Alliance S. C. Chan Memorial College Chiu Chun Yin Edwin 2B 10
Finalist HHCKLA Buddhist Ching Kok Secondary School Chen Kin San 3A 15
Finalist HKTA Tang Hin Memorial Secondary School Fork Hoi Ning 3E 18
Finalist Hoi Ping Chamber of Commerce Secondary School Yu Chung Ya 3A 31
Finalist Holy Family Canossian College Chan Hau Yin 3A 3
Finalist Shatin Pui Ying College Tsang Sze Kit 3D 14
Finalist Ma On Shan Tsung Tsin Secondary School Cheng Hei Lam Cherry 2D 3
Finalist Munsang College Cheng Yuet 2B 24
Finalist St. Paul’s Convent School (Secondary Section) Chan Che Ying Natalie 3U 2
Finalist Yuen Long Catholic Secondary School Alyba Shahzad 1P 1
Junior TOP 50 School (In alphabetical order) Student Name Class no.
TOP 50 Christian & Missionary Alliance Sun Kei Secondary School Leung Hei Yin Harry 3R 26
TOP 50 Christian & Missionary Alliance Sun Kei Secondary School Yeung Noi Yuen Veronica 3R 15
TOP 50 Christian Alliance S. C. Chan Memorial College Cheng Sum Kiu 2B 8
TOP 50 Christian Alliance S. C. Chan Memorial College Cheng Ho Ching 2B 7
TOP 50 Christian Alliance S. C. Chan Memorial College Keung Wai Ting Charlotte 2B 16
TOP 50 Delia Memorial School (Broadway) Ajonuma Precious Chioma Bargamento 1H 3
TOP 50 Diocesan Girls’ School Chan Tsz Wai Amelia 2X 5
TOP 50 French International School Jian Heas 5F 18
TOP 50 Fukien Secondary School Bud Ho Yin Bosco 2F 26
TOP 50 Helen Liang Memorial Secondary School (Shatin) Chung Chun Hang Owen 3A 5
TOP 50 Helen Liang Memorial Secondary School (Shatin) Kung Lok Hang Ricky 3A 6
TOP 50 Helen Liang Memorial Secondary School (Shatin) Law Sze Ting Pinky 1A 22
TOP 50 HKMA David Li Kwok Po College Wong Sze Yu Shelby 1E 31
TOP 50 HKMA David Li Kwok Po College Koo Ka Lam Kieran 2I 10
TOP 50 HKMA K S Lo College Leung Yuen On 3C 24
TOP 50 HKTA Tang Hin Memorial Secondary School Ho Yi Wa 1B 21
TOP 50 Holy Family Canossian College Kwong Hiu Tung 3A 13
TOP 50 Ma On Shan Tsung Tsin Secondary School Yip Sum Yut Chloe 2D 18
TOP 50 Munsang College Yau Tsz Ching 1A 20
TOP 50 PHC Wing Kwong College Choi Ching Wai 3D 6
TOP 50 Pui Tak Canossian College Hon Nok Yin Lavender 2A 11
TOP 50 Sacred Heart Canossian College Ng Ka Wing Karlie 3F 19
TOP 50 Shung Tak Catholic English College Bobby Tu 2J 28
TOP 50 SKH Li Ping Secondary School Liu Wing Yee 3A 7
TOP 50 SKH Li Ping Secondary School Kung Nok Yi 2A 9
TOP 50 South Island School Amaanat Rekhi NA NA
TOP 50 South Island School Camille Phieu NA NA
TOP 50 South Island School Eldon Tse NA NA
TOP 50 St. Mary’s Canossian College Cheng Ting Sze Elizabeth 1C 5
TOP 50 St. Mary’s Canossian College Chow Man Hei Celine 1A 7
TOP 50 St. Paul’s Convent School (Secondary Section) Chan Wing Yan Dorothy 2S 2
TOP 50 St. Paul’s Convent School (Secondary Section) Liang Sze Yui Alice 1S 24
TOP 50 St. Paul’s Convent School (Secondary Section) Wong Hei Tung Hazel 3U 31
TOP 50 Stewards Pooi Tun Secondary School Lee Yui Hang 3D 14
TOP 50 The Methodist Church HK Wesley College Wong Sze Ching 3C 32
TOP 50 Tseung Kwan O Government Secondary School Yip Tsz Yau 3D 20
TOP 50 Tsung Tsin Christian Academy Kwok Ho Hang Jaden 3C 17
TOP 50 Tuen Mun Government Secondary School Ho Sui Suet 2C 14
TOP 50 Tuen Mun Government Secondary School Lau Ching Hang 1B 14
TOP 50 United Christian College (Kowloon East) Wong Hei Yuet 2A 26
TOP 50 Wa Ying College Kwan Sum Yee 3A 20
TOP 50 Ying Wa Girls’ School Chan Yan Hei Yannis 3A 3
TOP 50 Yuen Long Merchants Association Secondary School Chan Yat Long Lucas 2M 2
TOP 50 Yuen Long Merchants Association Secondary School Cheung Cheuk Ying 2M 5
TOP 50 Yuen Long Merchants Association Secondary School Ho Ying Chi 2M 13
TOP 50 Yuen Long Merchants Association Secondary School Lee Cheuk Yu 2M 19
TOP 50 Yuen Long Merchants Association Secondary School Lui Cheuk Hin 2M 24
TOP 50 Yuen Long Merchants Association Secondary School Wong Hei Ting 2M 31
TOP 50 Yuen Long Merchants Association Secondary School Chan Ying Ching 2M 4
TOP 50 Yuen Long Merchants Association Secondary School Xu Nga Wun Emily 2M 33
Senior School Student Name Class no.
Winner St. Paul’s Convent School (Secondary Section) Chow Hey Mann Dawn 4P 12
1st runner-up Belilios Public School Ali Raazia 5H 1
2nd runner-up Po Leung Kuk No.1 W.H. Cheung College Kwong Sung Chit 5C 21
3rd runner-up PHC Wing Kwong College Lin Yan Tung 5D 13
4th runner-up Carmel Pak U Secondary School Man Tin Wai 4A 22
Senior
(5th – 15th Finalists)
School (In alphabetical order) Student Name Class no.
Finalist Diocesan Girls’ School Su Tian Sheng Gaille 4W 29
Finalist Ho Lap College (Sponsored by the Sik Sik Yuen) Lam Pui Chak 5E 14
Finalist Holy Family Canossian College Chung Yee Man 4A 10
Finalist Holy Family Canossian College Lun So Ki 5B 24
Finalist Po Leung Kuk No.1 W.H. Cheung College Chow Yuet Yi 5C 3
Finalist Pui Tak Canossian College Liu Yuk Ling 4D 14
Finalist St. Paul’s College Chin Chun Hei Denis 5B 8
Finalist St. Paul’s College Wan Yiu Hong 5C 27
Finalist St. Paul’s Convent School (Secondary Section) Tsang Nga Yi Agatha 4S 29
Finalist Ying Wa Girls’ School Hung Hiu Tung Serena 4C 8
Senior TOP 50 School (In alphabetical order) Student Name Class no.
TOP 50 Christian Alliance Cheng Wing Gee College Leung Choi Ying 4A 23
TOP 50 Diocesan Girls’ School Yeung Hoi Ling Christy 5Z 37
TOP 50 FDBWA Szeto Ho Secondary School Wong Tsz Fung 4A 6
TOP 50 Fukien Secondary School Chan Si Kei 6E 2
TOP 50 HHCKLA Buddhist Ching Kok Secondary School Cheung Chor Man 6A 3
TOP 50 HKMA K S Lo College Fong Ka Ying 4A 7
TOP 50 HKSYCIA Wong Tai Shan Memorial College Leung Sin Ying 5C 13
TOP 50 HKSYCIA Wong Tai Shan Memorial College Cheng Ka Shing 5D 4
TOP 50 HKTA Tang Hin Memorial Secondary School Lee Man Hei 5C 20
TOP 50 HKWMA Chu Shek Lun Secondary School Li Kai Yuk 4D 14
TOP 50 HKWMA Chu Shek Lun Secondary School Yip Ka Ki 4C 24
TOP 50 Hoi Ping Chamber of Commerce Secondary School Lo Wai Ying 4A 13
TOP 50 Hoi Ping Chamber of Commerce Secondary School Yeung Siu Fung 5B 14
TOP 50 Holy Family Canossian College Chau Yui Ka 4C 7
TOP 50 Holy Family Canossian College Chen Sizhe 4A 5
TOP 50 Holy Family Canossian College Lam Yan Tung 4A 16
TOP 50 Holy Family Canossian College Law Man Sum 5B 17
TOP 50 Holy Family Canossian College Chow Po Ki 4A 8
TOP 50 Holy Family Canossian College Kwan Lok Yiu 4C 12
TOP 50 Holy Family Canossian College Lee Yan Hei 4C 16
TOP 50 Holy Family Canossian College Ling Tsz Ching Cherie 4C 18
TOP 50 Hong Kong True Light College Yuen Pui Pui 4E 22
TOP 50 Kiangsu-Chekiang College (Shatin) Chan Man Tung 4D 3
TOP 50 Kiangsu-Chekiang College (Shatin) Yeung Lok Ching 5C 24
TOP 50 PHC Wing Kwong College Fan Yee Lee 5D 5
TOP 50 PHC Wing Kwong College Lam Ching Yi Christina 5A 8
TOP 50 PHC Wing Kwong College LeungCheukYu 4E 16
TOP 50 Po Leung Kuk No.1 W.H. Cheung College Cheung Yan Yiu 5C 17
TOP 50 Sacred Heart Canossian College Cheung Tsun Kiu Noel 5F 4
TOP 50 Sacred Heart Canossian College Hung Kwan Yin Alice 5F 7
TOP 50 Shung Tak Catholic English College Amy Yip 6L 29
TOP 50 Shung Tak Catholic English College Annie Chan 6L 2
TOP 50 St. Paul’s College Chan Lok Wai 5B 3
TOP 50 St. Paul’s College Huy Yui Tung Marcus 5C 11
TOP 50 St. Paul’s College Tsang Kai Cheuk 5B 22
TOP 50 St. Paul’s College Yip Cheuk Chun 5B 26
TOP 50 St. Paul’s College Au Ki Chun 4E 1
TOP 50 St. Paul’s Convent School (Secondary Section) Chan Wan Ching Chloe 5A 1
TOP 50 St. Paul’s Convent School (Secondary Section) Lam Tung Ji Ursula 6A 14
TOP 50 St. Paul’s Convent School (Secondary Section) Wan Chor Wing Jasmine 5S 33
TOP 50 St. Paul’s Convent School (Secondary Section) Cheng Wing Kiu Gigi 6P 3
TOP 50 Tin Ka Ping Secondary School Cheng Cheuk Lok 4B 3
TOP 50 Tin Ka Ping Secondary School Yip Hiu Ching 4C 34
TOP 50 Tseung Kwan O Government Secondary School Tam Hok Fung 5D 28
TOP 50 Tuen Mun Government Secondary School Wong Pui Man 5A 27
TOP 50 TWGHS Lo Kon Ting Memorial College Ng Lok Kan 5C 13
TOP 50 United Christian College (Kowloon East) Liu Sum Yau 4C 11
TOP 50 Ying Wa Girls’ School Lui Nim To 6D 12
TOP 50 Ying Wa Girls’ School Mak Hoi Kiu Jamie 4C 20
TOP 50 Yuen Long Merchants Association Secondary School Yip King Yi 5E 32